Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на моєму блозі! Бажаю приємного перегляду!

Матеріали до уроків (літ.)

                                                        



8 класичних творів української літератури, які зараз особливо актуальні

Є твори, котрі гарно написані і безперечно залишають слід у серці читача. А є й такі, що окрім гарного стилю та емоцій, містять у собі такі важливі та змістовні теми, які роблять твори актуальними на довгі роки.

Саме таких 8 творів зібрала редакція vsviti.com.ua: про соціальну нерівність, війну та конфлікт людини із суспільством.

Якщо ви перечитали один із цих творів у шкільній програмі й забули про них — радимо перечитати їх сьогодні ще раз. Можливо, ви зовсім по-іншому поглянете на теми, які тоді ще, в юному віці, здавались нам незрозумілими. Сьогодні, цілком можливо, ви прочитаєте про ті речі, які турбують і вас, і все сучасне суспільство. Та зміните свою думку про класичну українську літературу:

Олександр Довженко. Україна в огні

У творі зображено український народ під час другої світової війни. Добре описані всі типи персонажів: герої, зрадники, окупанти і пристосуванці. І як ніколи актуальною тематика війни і участі в ній українців є сьогодні. Хтось пішов на фронт, хтось бореться на стороні ворога, а хтось наживається на чужому горі. У творі дуже добре описано, як легко українців розсварити і розкинути по різні сторони барикад, що ми не можемо не помічати в нашій сучасності.

Михайло Коцюбинський. Intermezzo

Актуальність цього твору не зникне, поки не зникне остання людина у цивілізованому світі. Адже поки існує розумна людина — існує і її відвічна боротьба з собою та навколишнім світом. А у великому місті кожному часом хочеться сховатись, або втекти куди подалі і залишити себе — собі. Облишити все, аби тебе оточували лише тиша, сонце і природа. А місто все тягне свої залізні руки по твою душу. Той, хто хоча б одного разу прочитає цей твір — безперечно захоче перечитати його знову.

Ольга Кобилянська. Людина

Тематика цього твору була у ті часи для України не властивою, але Ольга Кобилянська певно випереджала свій час, адже твір її лишається актуальним і донині. Він розкриває проблематику ставлення суспільства до жінки і її ролі у цьому суспільстві. Ідею необхідності відстоювання жінками своїх прав та свобод, прагнення до освіти і гідної праці та поваги до жінки як до особистості.

Людина — твір про молоду освічену жінку, яка не може миритись зі становищем у міщанському середовищі. Її погляди на життя та власне бачення на своє майбутнє сприймаються суспільством негативно і вороже. Та дівчина, котра сповідує ідеали взаємного кохання та поваги — не збирається відступати від своїй цінностей в угоду нав’язаним суспільством стереотипам. А шлюб без кохання вважає неприйнятним.

Попри те, що нині суспільство змінило певним чином своє ставлення до жінок, та все ж воно далеке від ідеалу і твір досі не втрачає своєї актуальності.

Михайло Коцюбинський. Цвіт Яблуні

Людське життя сповнене як прекрасних моментів, так і моментів втрат і розпачу. Інколи, вони навіть можуть переплітатись між собою, даруючи людині невідомі раніше почуття. Так сталось і з головним героєм твору — вбитий горем батько не міг нічого вдіяти, спостерігаючи, як вмирає його маленька донечка. Але при цьому він спостерігав, як цвітуть дерева, все навколо продовжує жити і його оточує неймовірна краса. Таким складним поєднанням почуттів, автор намагався донести до читача, що людина — істота куди складніша, ніж вона сама про себе думає.

Валер’ян Підмогильний. Місто

Відвічний потік селян у місто, в пошуках кращого життя, описаний у цьому романі зовсім з іншого боку. Твір написаний у форматі, зовсім не притаманному українській літературі того періоду, адже автор був одним із тих, хто випереджає час.

Герої твору — амбіційна селянська молодь, котра вирушає у великі міста, або здобувати освіту, розвиватись та реалізувати власні амбіції, на противагу поділу між селянами та жителями міста.

Михайло Старицький. Не судилося

Соціально-психологічний твір, котрий розкриває складність відносин між людьми з різним фінансовим становищем, та перепони, які можуть трапитись на шляху у кохання, коли гроші визначають твоє місце у житті. Також твір вдало розкриває конфлікт особистості, що йде наперекір громадськості. Безперечно, він вартий уваги у будь-який час.

Юрій Яновський. Вершники

Серед тоді ще радянської літератури, цей твір був справжньою знахідкою, адже між його рядками яскраво просвічувався головний заклик до українців — досить вбивати одне одного за чужі ідеали. Він був актуальним, коли українці знаходились в радянські окупації і на стороні ворога боролись проти іншого ворога. Він є актуальним і зараз, коли вороги внутрішні і вороги зовнішні розділили народ на дві частини і зіштовхнули у новій війні.

Марко Вовчок. Інститутка

Твір Інститутка описує волелюбність українців, які все ж рано чи пізно втомлюються від несправедливості та пробуджуються до протестів і боротьби. Але це також соціально-побутовий твір, більшість уваги в якому приділено різним соціальним верствам та конфліктам між ними, які є актуальними й досі

 Сучасний мультик про Лесю Українку     



Українська література (інтерактивні вправи)







Сучасна українська література
Сучасна українська література — українська література останніх десятиліть, створена сучасними письменниками. Деякі дослідники вважають, що сучасна українська література починається від 1970-х років після покоління шістдесятників
Найкращі прозаїки сучасної української літератури: Т. Прохасько, С. Жадан, Ю. Андрухович, О. Забужко, В. Шевчук, Ю. Винничук, Ю. Іздрик, М. Матіос, Т. Малярчук, Л. Дереш, В. Діброва, І. Роздобудько, Є. Кононенко, Г. Пагутяк, Є. Пашковський, П. Вольвач, А. Дністровий, В. Шкляр, Т. Антипович, М. Бриних, В. Даниленко, Л. Денисенко, Л. Кононович, В. Портяк, Н. Сняданко, М. Дочинець, О. Ірванець, С. Процюк, В. Рутківський, А. Санченко.
До списку найкращих українських сучасних поетів включені: С. Жадан, Ю. Андрухович, В. Герасим'юк, М. Кіяновська, Л. Костенко, О. Лишега, Г. Крук, Ю. Іздрик, І. Малкович, П. Мідянка, К. Бабкіна, О. Ірванець, Т. Федюк, О. Забужко, І. Андрусяк, О. Сливинський, М. Воробйов, В. Махно, В. Неборак, А. Малігон, Б. Матіяш, М. Савка, К. Москалець, Н. Білоцерківець, О. Коцарев, І. Шувалова, В. Голобородько, Г. Петросаняк, О. Соловей, Ю. Буряк, П. Вольвач, П. Гірник, Б.-О. Горобчук, В. Карп'юк, В.Проценко, П. Коробчук, Д. Лазуткін, Ю. Позаяк, Р. Скиба, В. Цибулько.
Сучасна українська література - це більше, ніж література. Адже вона допомагає побачити картину нашого з вами світу таким, який він є зараз.
Серед письменників сьогодення вже є навіть "живі класики"
1. Олександр Михед
—письменник не вважає себе письменником у звичному значенні слова, у своїй роботі він жонглює літературою, кінематографом й мистецтвом. Вибрані есе і фрагменти творів переведені на десять мов. Що почитати: "Понтиїзм", "Астра", "Мороки", "АмнезіЯ".
2. Любко Дереш
— «феномен української літератури", загадковий та екзотичний, свою першу книгу Любко написав у 15 років. Творчість Дереша змушує людину думати, усвідомлювати себе, усвідомлювати світ, себе в ньому. Що прочитати: "Миротворець", "Остання любов Асури Махараджа", "Пісні про любов та вічність".
3. Сергій Жадан
Книги Жадана – це портрет українців: не зафотошоплений, брудний, чесний та до непристойності відвертий. Його мова "заправлена" гострим слівцем, але хто заперечить, що такою і є українська мова сучасності. Що прочитати: проза – "Месопотамія", "Ворошиловоград", "Anarchy in the UKR", поезія – "Життя Марії", "Вогнепальні й ножові", "Ефіопія".
3. Настасья Мілевська
Ця харківська поетеса - найемоційніша на літературній сцені України. Її виступи – своєрідні моноспектаклі, які "прошивають" наскрізь слухача. Її творчість симбіоз літератури та театру, що вражає силою слова та неймовірною щирістю. Що прочитати: "PSI*".
4. Анна Кукушкіна
Ця київська поетесса вже опублікувала три книги, нахапалася нагород, читала свої вірші на Atlas Weekend. Вона вражає своєю відвертістю і правдивими текстами. Що почитати: Sol, Nevroz.
5. Юрко Іздрик
Один із креаторів станіславського феномену. Його часто називають "людиною-оркестром", оскільки крім літератури він займається ще музикою та живописом. Його непересічне вміння торкатися словами до свого читача дивує. Що прочитати: "ТАКЕ", "АМ-тм", "Ю", "Воццек", "Флешка".
5. Лесь Подерв'янський
Людина, яка гармонійно поєднує в собі дві різні іпостасі: поважного художника та скандального, епатажного й шокуючого письменника. Він не заморочується над тим, які слова підбирати, що в усній, що в письмовій мові. Тому обережно: нецензурна лексика. Що прочитати: "Рух життя, або Динамо", "Герой нашого часу", Гамлєт", "Павлік Морозов".
6. Артем Чех
До лави письменників Чех потрапив не за своєю волею, його перший роман без його відома товариш надіслав на конкурс. Кожна його книга – це зовсім інший світ, інші жанрові напрямки, карколомні сюрреалістичні сюжети, літературні експерименти. Що прочитати: "Цього ви не знайдете в Яндексі", "Сині двері зліва", "Анатомічний атлас" "Doc1", "Пластик".
7. Ес Соя
Молодий поет з Одесси, що вже розбив тисячі сердець по усьому світу. Його вірші западають прямо у душу, на них складають пісні, його квартиники - це особливий вимір, де кожен почувається вдома. Що почитати: "Бери", "Цвети из ничего".
8. Павло Коробчук
Коробчук виграв понад десяток таких літературних турнірів. Його поезія брутальна та колоритна. Оповідання насичені відповідним сленгом, герої реалістичні настільки, що здається зараз будуть просити подзвонити. Останнім часом автор активно виступає на літературних фестивалях України та поза її межами. Що прочитати: "Священна книга оповідань", "Кайфологія", "Натщенебо", "Гоповідання".
9. Юрій Андрухович
Живий класик "актуальної" української літератури. Творчість Андруховича чи не найкращий приклад постмодернізму в українській літературі. У своїх романах він використовує інтертекстуальність. Увів в українську літературу карнавальну прозу. Що прочитати: "Московіада", "Рекреації", "Листи в Україну. Вибране", "Тут похований Фантомас".
10. Вікторія Дикобраз
Молода письменниця, яка нанизує у своїх текстах символи та знаки. А часткова автобіографічність вражає відвертістю та щирістю. Що прочитати: "Семантика наших прикрас", "Необхідне підкреслити".
11. Юрій Винничук
Манеру письма Юрія Винничука можна миттєво упізнати, настільки вона відрізняється від усього, що для нас звичне у нашій літературу. Його вважають "батьком чорного гумору" в українській літературі. Письменник любить гостре слівце та не нехтує використанням у своїх творах нецензурної лексики. Що прочитати: трагікомедія на одну дію "Останній Бункер", "Спалах", "Вікна застиглого часу".
12. Оксана Забужко
Жива класика. Здобула міжнародне визнання, особливо в Центральній та Східній Європі. А її поезію переклали на більше десятка іноземних мов. Свого часу вона працювала на викладацькій ниві. Читала лекції не тільки в українських ВНЗ, а в Гарвардському, Йельському, Колумбійському університетах. Що прочитати: "Польові дослідження українського сексу", "Тут могла б бути ваша реклама", "Музей покинутих секретів", "Let my people go".
13. Ірен Роздобудько
Письменниця сміливо експериментує зі стилями, жанрами, темами, сюжетами й героями і не припиняє дивувати свого читача своєю різноманітністю та ерудованістю. Свою концепцію пера вона називає "життєво-творчою". Що прочитати: "Гудзик", "ЛСД", "Експорт у смерть", "Дві хвилини правди".
14. Люко Дашвар
Під псевдонімом ховається колишня журналістка Ірина Чернова. Її літературна діяльність розпочалася після того, як її роман "Село не люди" отримав нагороду на "Коронації слова". Що прочитати: "На запах м'яса", трилогія "Биті Є", "Мати все", "Рай.Центр".
15. Ліна Костенко
Вона уже багато років зберігає за собою почесне місце на поетичному Олімпі України. ЇЇ називають "нерозгаданим чудом", "неймовірним птахом", "голосом народу", "пілігримом вічності". Прикметної рисою її творчості є інтелектуалізм. У своїх поезіях авторка невпинно шукає ключі до таємниць буття, розкриває та аналізує пласти історії. Що прочитати: "Записки українського самашедшого", "Мадонна перехресть", "Геній в умовах заблокованої культури"
16. Артем Полежака
Полежака - представник Харківської школи "чорного слему". Неодноразово отримував перемогу на таких літературних турнірах. Він є унікальним автором, чия поетична збірка не містила жодного тексту. Що прочитати: "Мої нездійснені мрії", "Вечір іронічної поезії V.I.P".
17. Генрі Лайон Олді
«Генрі Лайон Олді" – колективний псевдонім українських письменників-фантастів. Світ побачили більш, ніж 30 їхніх романів. Вони є одними із найпопулярніших фантастів. Їхні романи активно перекладаються на десятки різних мов світу. Що прочитати: "Ойкумена", "Три повести о чудесах", "Гарпия".
18. Катерина Батушан
Поетеса з Дніпропетровська вражає своєю емоційністю та відвертістю. Харизматичність та мужність – саме так можна описати її творчі вечори. Тендітна дівчина, яка не приховує від своїх читачів всі язви навколишнього світу, її міста, її оточуючих. Що прочитати: "Третий в лодке", "Заточка", "Homo sapiens любят по Фрейду", "Да святиться имя твое".
19. Олексій Чупа
Нова зірка сучасної української літератури, оцінена як критиками, так і читачами.
Молодого українського автора називають «другим Жаданом».
Проза цього автора вражає майстерністю та наївністю. Засновник донецького слему. Що прочитати: "10 слів про Вітчизну", "Бомжі Донбасу", «Казки мого бомбосховища".
20. Марія Матіос
особлива постать в українській літературі, оскільки саме її творчість ознаменувала закінчення панування постмодернізму та перехід до нової епохи письменництва. У своїй творчості вона користується таким кредо: пошук украденого щастя нації і пошук украденого щастя людини. У текстах письменниця звертається до людини, її поведінки та мотивацій. Літературний доробок сучасної письменниці становлять численні збірки віршів, а також книги оповідань. Більшість її творів були перекладені російською, китайською, хорватською, японською та іншими мовами. Варто прочитати: «Армагедон уже відбувся», «Чотири пори життя», «Нація. Одкровення».
21. Василь Шкляр
Цього письменники критики називають «батьком українського бестселера». Годі й шукати негативних відгуків про його творчість. Проте найбільший резонанс серед українських критиків викликав його роман «Залишенець. Чорний ворон», який було видано у 2009 році. Цей твір яскраво висвітлює трагічні сторінки історії нашої держави – повстанську боротьбу народу проти жорсткої влади окупантів у 20-х роках XX сторіччя. Роман дуже неоднозначний, проте заслуговує на прочитання. Варто прочитати: «Залишенець. Чорний ворон», «Репетиція сатани», «Елементал».
22. Кость Москалець
– автор слів і музики до пісні, яку співає вже не одне покоління молодих людей: «Завтра прийде до кімнати твоїх друзів небагато, вип’єте холодного вина». Вже десять років Кость Москалець уникає публічності. Майже ніколи не спілкується з журналістами. Він пише, читає, п’є запашний чай і рибалить у компанії Тараса Чубая. Варто прочитати: «Келія чайної троянди», «Досвід коронації», «Рання осінь».
23. Олександр Ірванець
Ірванець є одним із учасників літературного гурту «Бу-Ба-Бу». Його поезію перекладають англійською, німецькою, французькою, шведською, польською, білоруською та російською мовами. На йогу думку, українська поезія занадто насичена мінорними нотками, тому створює повну їй протилежність. «Цей такий плач над собою, він негарний. Хочеться чогось світлого та оптимістичного», – вважає Ірванець. Свого часу письменник займався вчителюванням, зараз активно працює на перекладацькій ниві. Варто прочитати: «Мій хрест», «Сатирикон – ХХІ», «Очамимря: Повість та оповідання».

Понад 50 рідкісних фотографій Лесі Українки

Унікальні фотографії з життя геніальної письменниці, починаючи з самого дитинства.

Понад 50 рідкісних фотографій Лесі Українки

Леся Українка у волинському народному вбранні. 1878–1879 роки

Лариса Косач (Леся Українка) з братом Михайлом. Фото 1880..1881 рр.

1886 рік

1887 рік

1887 рік

1888 рік

Інтер’єр вітальні в будинку Косачів в селі Колодяжне

1888 рік

1889 р. Леся Українка (ліворуч) з братом Михайлом і Маргаритою Комаровою. Одеса. Фото з серпня – вересня 1889 р. У виданні 1976 р. це фото розпливчасто датувалось початком 1890-х років. Фото слід датувати останніми числами серпня чи першими числами вересня 1889 р. 30 серпня 1889 р. до Лесі, яка перебувала на Хаджибеївському лимані біля Одеси, приїхали мати, брат Михайло і сестра Ольга. Потім вони разом прожили кілька днів в Одесі у Комарових, і в цей час було зроблено фото.

З Маргаритою Комаровою, 1889 рік

З братом Михайлом і Маргаритою Комаровою, 1889 рік

Леся Українка. Фото 1890..1895 рр. (?) Фото зберігається у фонді Лесі Українки (Інститут літератури шм. Т.Шевченка НАНУ, відділ рукописів, ф. 2, № 1230). Місце зйомки і дата не вказані.

З братом Михайлом, початок 1890-х років

1891 р. Леся Українка з братом Михайлом на березі Чорного моря. Євпаторія, 1891 р. В Одесі Леся Українка та її брат Михайло перебували одночасно 21 – 31 серпня 1889 р. М.О.Мороз вважав, що в цей час зроблено фото Михайла, Лесі та Маргарити Комарової. У Євпаторії Михайло відвідав Лесю Українку 26 червня – 10 липня 1891 р. Наступна нагода – приїзд Михайла з дружиною та тещею до Лесі в Ялту (19 липня – 15 серпня 1897 р.). Умовно ми відносимо це фото до Євпаторії, 1891 року.

Леся Українка (ліворуч) з Аріадною Драгомановою. Фото 1895 р. Подається за виданням: Спогади про Лесю Українку.

Оксана Старицька, Ольга Косач, Леся Українка. Фото 1896 р.

Леся Українка (ліворуч) з сестрою Ольгою. Фото 1896 р. (Ковель)

Леся Українка. Фото 1896 р. З цього фото зроблено зображення Лесі Українки на купюрі в 200 гривень.

Олександра Євгенівна Судовщикова-Косач, Леся Українка, Анна Іванівна Судовщикова (мати Олександри). Ялта, липень – серпень 1897 р. Можливо, фото зроблено в Ялті, де в гостях у Лесі Українки побував її брат Михайло з жінкою та тещею (19 липня – 15 серпня 1897 р.). Інша можливість – гостина Лесі Українки у брата Михайла в Дерпті (20 лютого – 1 березня 1900 р.), де він мешкав разом з жінкою, дочкою та тещею. В обох випадках можна припускати, що фото виконане Михайлом Косачем. Умовно ми датуємо його 1897 роком.

Верхній ряд : Ізидора Косач, О.П.Драгоманов, Ольга Косач; нижній ряд : Олена Пчілка, Леся Українка, С.К.Мержинський. Гадяч, фото 8 (20) липня 1898 р. 8 (20) липня 1898 р. Леся Українка, С. К. Мержинський, рідні Лесі поїхали до Зеленого Гаю, там сфотографувалися. На фотографії Леся Українка, її мати, сестри Ольга й Ізидора, дядько Олександр і С. К. Мержинський. Як писала Леся Українка В. Г. Крижанівській-Тучапській в листі від 28 травня 1901 p., це найкраща фотографія С. К. Мержинського [Мороз М.О. Літопис життя та творчості Лесі Українки. – К. : 1992 р., с. 217 – 218].

Леся Українка в Криму (Чукурлар). Фото 1897 р.

Леся Українка в Криму. Фото 1897 р.

Олена Пчілка та Леся Українка (праворуч). Ялта (Крим). Фото грудня 1897 – січня 1898 р.

Олена Пчілка і Леся Українка. Ялта, січень 1898 р. Олена Пчілка гостювала у Лесі Українки в Ялті десь за 21 грудня 1897 р. (2 січня 1898 р.) до 11 (23) січня 1898 р. Цим часом і треба датувати це фото.

Олена Пчілка і Леся Українка. Ялта, січень 1898 р. Олена Пчілка гостювала у Лесі Українки в Ялті десь за 21 грудня 1897 р. (2 січня 1898 р.) до 11 (23) січня 1898 р. Цим часом і треба датувати це фото.

Михайло Косач (?, на вершині кургану) та Леся Українка. Село Броварки Гадяцького району Полтавської обл., 9 (21) серпня 1898 р. Леся Українка в товаристві брата Михайла та Фотія Красицького поїхала в Броварки дивитися на могили і фотографувати їх.

Ольга Косач та Леся Українка в Берліні. 1899 рік

І.Труш. Портрет Лесі Українки. 1900 р. Холст, олія. Національний художній музей України (Київ)

Леся Українка (ліворуч) і Ольга Кобилянська. Чернівці. Фото 1901 р. Слід знати, що в 1901 році в Чернівцях в один день було зроблено два фото Лесі Українки з Ольгою Кобилянською. Оце фото є досить рідкісним; його надіслала Тамара Скрипка.

Леся Українка. Фото 1901 р. з автографом поетеси Це фото відомо принаймні в двох варіантах, які розрізняються положенням краватки. Тому ми наводимо всі відомі нам варіанти цього фото.

Ольга Кобилянська і Леся Українка (праворуч). Чернівці. Фото 1901 р. Це фото, на відміну від попереднього, добре відоме, хрестоматійне. Але газета зуміла відшукати більш якісний відбиток, ніж той, що часто друкується. Зверніть увагу на вищий і ширший кадр, на стрічку на Лесиній блузці, на рисунок тканини на спинці стільця – все це зникло внаслідок ретуші.

Леся Українка. Сан-Ремо (?). Фото 1902 р. Подається за виданням: Косач-Кривинюк О. Леся Українка : хронологія життя і творчости. – Нью Йорк : 1970 р., с. 882 (тут фото сильно обрізано знизу і дана конкретніша дата – травень 1902 р.). Леся Українка.

Фотографія учасників свята з приводу відкриття пам’ятника І.Котляревському в Полтаві. Полтава, 1903 р. У четвертому ряду другий від лівого краю – М. Ф. Комаров, далі – Леся Українка, К. Й. Студинський.

Група українських письменників, що зібрались у Полтаві на відкритті пам’ятника І.П.Котляревському. Фото 1903 р. Передній ряд (зліва направо) : Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Гнат Хоткевич; задній ряд : Василь Стефаник, Олена Пчілка, Михайло Старицький, Володимир Самійленко. Подається за виданням: Спогади про Лесю Українку. – К.: Дніпро, 1971 р.

Ф.Красицький. Портрет Лесі Українки. 1904 р. Холст, олія. Державний літературно-меморіальний музей Лесі Українки в Києві.

Леся Українка (зліва) та Олена Пчілка серед знайомих. Зелений Гай. Фото 1904..1905 рр.

А.Б.Шимановський, Леся Українка, П.А.Косач, Олена Пчілка, Л.Ф.Петерсон. Колодяжне. Фото 1905 р.

Леся Українка. Фото 1906..1910 рр.

Леся Українка серед родичів і знайомих. Зелений Гай, 26 червня 1906 р. Зліва направо: Перший ряд (сидять): Петро Косач, Антоніна Трегубова. Другий ряд (стоять): Катря Трегубова, Леся Українка, Олена Пчілка, Ольга Косач-Кривинюк з сином Михальом, Єлісей Трегубов.

Леся Українка, Олена Пчілка, Оксана Косач, Антон Шимановський. На східцях будинку в Зеленому Гаї, літо 1906 р.

Леся Українка з родичами. Зелений Гай, літо 1906 р. Зліва направо: Перший ряд (сидять): С. М. Драгоманов, Олександра Шиманoвська. Другий ряд (сидять праворуч): Марія Карташевська, Леся Українка. Третій ряд (стоять): К. В. Квітка, Олена Пчілка, Ізидора Косач, Ольга Косач-Кривинюк, М. В. Кривинюк.

Леся Українка в колі друзів. Зелений Гай, літо 1906 р. Зліва направо: Валентина Соболева, Леся Українка, Валентина Вавілова, Оксана Косач, Антон Шимановський, Климент Квітка, Олена Пчілка, Ольга Косач-Кривинюк, Максим Мережинський.

Леся Українка серед родичів. Зелений Гай, літо 1906 р. Зліва направо: Перший ряд: Леся Українка, С. М. Драгоманов, собака Кудля, Ольга Косач-Кривинюк, Олександра Шиманoвська. Другий ряд: Михайло Кривинюк, Климент Квітка, Ізидора Косач, Олена Пчілка, Марія Карташевська. Знімав Петро Карташевський на березі Псла.

Родина Косачів з друзями. Зелений Гай, літо 1906 р. Зліва направо: Перший ряд: Олена Пчілка, М. М. Карташевська, Леся Українка, Ольга Косач-Кривинюк, М. В. Кривинюк, О. А. Косач-Шимановська, Л. М. Драгоманова. Другий ряд: Ізидора Косач, К. В. Квітка, М. Ю. Цвітковський, С. М. Драгоманов. В 1906 році Леся Українка провела в Зеленому Гаю все літо, з початку червня до кінця серпня. В цей час і зроблено фото.

Леся Українка та О.А.Косач-Шимановська. Фото 1906 р.

Леся Українка серед мешканців вілли «Континенталь». Гелуан, грудень 1909..квітень 1910 року. Леся Українка – в першому ряду в центрі. Ліворуч від неї – Микола Охріменко. Зі спогадів М.Охріменка видно, що Леся Українка мешкала на віллі «Континенталь» одночасно з ним у грудні 1909 – квітні 1910 рр. Цим часом слід датувати дане фото.

Дмитро Яворницький і Леся Українка. Гелуан, лютий – березень 1910 р. В листі від 2 (15) лютого 1910 р. Леся Українка повідомляла: Вчора був у мене Яворницький, […] Тепер він поїхав у горішній Єгипет оглядати тамошні руїни, а на поворіт проживе тут з тиждень на нашій віллі для відпочинку. В листівці з 4 (17) березня 1910 р. вона писала, що Яворницький вже виїхав з Єгипту. На цих підставах фото можна датувати лютим – березнем 1910 р.

«Леся Українка. Єгипет. Фото 1912 р.» (фальсифікат) Подається за виданням: Леся Українка. Зібрання творів у 12 тт. – К. : Наукова думка, 1978 р., т. 11, с. 128. Це фото визнано фальсифікатом на підставі наступного пояснення : «…нащо Ви вмістили якийсь фотомонтаж з Лесі і мами (стор. 97). Певне, Вам хтось підсунув і сказав, що то Лесине фото, а Ви й не знали. А у нас не тільки я, але й моя донька, що Лесі не бачила, а має фото бабуні (Олени Пчілки – Т.С.), глянула, то одразу й побачила, що то є комбінація: одежа і поза мамині, а голова наче Лесина (тільки, правда дуже невдала фотографія). Цю мамину фотографію, де вона сидить у цьому платті за столом, я можу прислати в музей, якщо вони її не мають». [Лист І. Косач-Борисової до А.Костенка від 28 квітня 1964 р. – В кн. : Лариса Петрівна Косач-Квітка (Леся Українка). Біографічні матеріали. Спогади. Іконографія. Автор проекту і вступної статті Тамара Скрипка. Нью-Йорк-Київ, 2004. – С. 219.] Ми щиро вдячні п.Тамарі Скрипці за цю вказівку.

Гадяч. Леся Українка та Климент Квітка біля Свято-Успенського собору

Леся Українка з родиною в своєму помешканні. Кавказ. 1911 р. Зліва направо: Маруся, прийнята дочка Ф. Карпової, Ф. С. Карпова, Климент Квітка, Леся Українка.

Леся Українка. Кавказ, 1911 або 1912 р. Оригінальне аматорське фото 13 : 18 см.

Леся Українка. Фото 1912 р.

Леся Українка. Київ, травень 1913 р. Фото Ю.Тесленка-Приходька. В останній раз Леся Украінка відвідала Київ 28 квітня (11 травня) – 12 (25) травня 1913 р. Зупинилась вона у квартирі своєї матері (вул. Маріїнсько-Благовіщенська, 101). В цій квартирі двоюрідний брат поетеси Юрій Тесленко-Приходько зробив серію фотографій, яка стала останньою в житті Лесі Українки. Точна дата – 11 (24) травня 1913 р. – наведена у виданні 1979 р.

Жалобна процесія з тілом Лесі Українки на Байковому кладовищі, 7 серпня 1913 року.

Пам’ятник Лесі Українці в Балаклаві:

Пам’ятник Лесі Українці в Телаві:

Меморіальна таблиця на віллі Адріана в Санремо (Італія) повідомляє, що на ній жила палка виразниця українського національного духу поетеса Леся Українка:

3 вересня 1973 року в Києві відкрито пам’ятник Лесі Українки:

Пам’ятник Лесі Українці у Львові:

Поштова марка:




🌿🌿🌿 ОЛЕКСАНДР ГАВРОШ ,,Неймовірні пригоди Івана Сили,, Добірка безкоштовних матеріалів (доповнення в коментарях). Дякуємо авторам 🌹🌹🌹
💪Покликання на профіль Олександра Гавроша
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000180121750...
💪Хто у кріслі
https://www.facebook.com/.../permalink/6285858241466551/...
💪 Презентації+конспекти
https://m.facebook.com/.../permalink/6081793731912089/...
💪Презентація+конспект ,,Біографія О.Гавроша,,
https://www.schoollife.org.ua/473-2019/
💪Прислів'я про здоров'я
https://wordwall.net/.../%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%bb...
💪Вікторина ,,Ігрове шоу,,
https://wordwall.net/.../%d0%be%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d1%81...
💪 Презентація
https://naurok.com.ua/prezentaciya-o-gavrosh-neymovirni...
💪Робочі аркуші
https://m.facebook.com/.../permalink/4073076476078083/...
💪Ребуси
https://vseosvita.ua/.../rebus-holovni-heroi-pryhody...
💪Робочі картки
https://m.facebook.com/.../permalink/306531777521068/...
💪Робочі картки
https://www.facebook.com/.../permalink/307184600789119/...
💪Відео про силача Івана Піддубного
https://fb.watch/k5mZRqoSTO/
💪Робочі картки
https://www.facebook.com/.../permalink/310715913769321/...
💪Фейсбук сторінка
https://www.facebook.com/.../permalink/666577384431064/...
💪Відомості про Івана Фірцака
https://www.facebook.com/82111.../posts/5444902385597277/...
💪Цікаві факти про Івана Фірцака
https://m.facebook.com/.../permalink/973440586558019/...
💪Іван Фірцак
https://m.facebook.com/.../permalink/734355124872868/...


Тест: чи зможете ви закінчити 10 українських приказок без помилок?Матеріал взято з сайту https://mamabook.com.ua


Цікавий тест: що означають ці 10 «овочевих» фразеологізмів?Матеріал взято з сайту https://mamabook.com.ua




Як освідчувалися в коханні наші предки. Цікаві звичаї


9 творів української літератури з відмінним гумором

Твори українських письменників –  дуже хороша можливість відпочити від буденності, збагатити свій словниковий запас та краще пізнати історію та культуру свого краю. А якщо вдало підібрати автора, можна ще й добряче посміятися.



“Тореадори з Васюківки”

Всеволод Нестайко

Важко знайти в нашій літературі щось настільки веселе, талановите й дотепне, як ця неперевершена книга Всеволода Нестайка, якого часто називають Гоголем сучасної української дитячої літератури. Недаремно «Тореадори з Васюківки» перекладено двадцятьма мовами і внесено до Особливо Почесного списку Андерсена як один з найвидатніших творів світової літератури для дітей. Це перше видання нової авторської редакції роману з новими надзвичайно веселими епізодами.

"Кайдашева сім’я"

Іван Нечуй-Левицький

Іван Нечуй-Левицький — видатний український письменник-реаліст, перу якого належать оповідання і повісті з народного життя, що становлять найбільш вагому та класично викінчену сторінку його творчості. Майстер слова мав на меті якомога глибше розробити «непочаті рудники» українського життя і створити правдиві образи людей з усіх верств суспільства. Колоритні постаті героїв, соковитий гумор та сміливе поєднання серйозного і навіть трагічного з комічним зробили твори Нечуя-Левицького справжніми перлинами української прози.

"За двома зайцями"

Михайло Старицький

Головний герой комедійної п`єси – легковажний цирульник (перукар) Свирид Голохвастов, який вирішує вигідним шлюбом виправити своє матеріальне становище. Сподіваючись на свою привабливу зовнішність, Голохвастов починає залицятися одразу до двох дівчат, але народ знає: за двома зайцями побіжиш, жодного не спіймаєш.

“Мисливськi усмiшки та інші оповідання”

Остап Вишня

Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) — самобутній український сатирик і гуморист. Його творам властиві лаконізм, дотепність і образність мови. Здоровий гумор та нищівна сатира роблять його твори не лише цікавими, але й актуальними.

“Мина Мазайло”

Микола Куліш

Комедія «Мина Мазайло» відрізняється оригінальним сюжетом, у якому переплетено культурно-соціальний та родинно-інтимний аспекти, містить галерею виразних характерів з індивідуалізованим культурним і національним світоглядом, насичена дотепними, пародійними, карикатурними, фарсовими сценами.

У творі використано широкий діапазон живої і тому колоритної мови, що відбиває специфіку духовних та національних цінностей основних персонажів. Комедія характеризується широкою палітрою інтонацій та мелодійних візерунків — веселих, ніжних, мажорних, романтичних, елегійних, сумних, трагікомедій них і навіть фантасмагорійних.

“Дефіляда в Москві”

Василь Кожелянко

Цей роман належить до жанру альтернативної історії, адже основою його сюжетної лінії стала перемога спільних німецько-українських сил над Росією та пишний парад союзників 7 листопада 1941 року на Красній площі в Москві.

Написаний вигадливо і з гумором, він нагадує про те, що творити історію, долати міфи та стереотипи ніколи не пізно. І звучить особливо актуально саме зараз, саме в цей час.

“Зачарована Десна”

Олександр Довженко

Зачарована Десна (1956) — автобіографічна повість, спогади Олександра Довженка про дитинство в рідному селі на Чернігівщині. Твір сповнений тонкого гумору. Повість є гімном річки Десна, рідному чернігівському краю, селянам-трудівникам і сільському способу життя.

“Старосвітські батюшки та матушки”

Іван Нечуй-Левицький

Повість «Старосвітські батюшки та матушки» І. Нечуя-Левицького ─ багатоплановий твір про світське життя священиків, написаний в гумористичному ключі.

“Вишня і я”

Олексій Чупа

Легка, приєна книга про дитину, яка вміє бути дорослою і дорослого, який вміє бути дитиною. Автор намагався писати максимально простою мовою без запозичених слів. Сюжет також без крутих поворотів, але незвичність ситуації спонукає дочитати до останньої сторінки.

Книга, над якою встигаєш і посміятися, і подумати про важливі речі.



Збірки безкоштовних матеріалів з української літератури для 6 класу НУШ на цілий рік. Програма: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.) 📍Підручник https://pidruchnyk.com.ua/2615-ukralit-6-klas-arkhypova.html
📌Пісні літературного походження https://www.facebook.com/groups/2564255726999258/permalink/5157957934295678/
📌Чернілевський С.
📌Жиленко І.
📌Нестайко В.
📌Стельмах Я.
📌Воронина Л.
📌Зірка Мензатюк. «Ангел Золоте Волосся» https://www.facebook.com/groups/2564255726999258/permalink/5870000786424719/
📌Руданський С.
📌Глазовий П.
📌Глібов Л.






Матеріали до уроків з української літератури - 5 клас (від проекту" На урок")

Розробки з української літератури.(від проекту "На урок")

Хмари слів

Інтернет-ресурси для створення хмари слів

Презентація "Камінний хрест"

Конспект уроку за твором В.Стефаник "Камінний хрест"

Презентація "Значення фразеологізмів"

Робоча сторінка.5 клас

Тема.Роль художніх деталей у розкритті світу загадкових таємниць природи.Максим Рильський «Ліс зустрів мене, як друга».

ЗАНУРЕННЯ У СИТУАЦІЮ

  • Які асоціації у вас виникають,коли чуєте слово ліс?

  • Чи доводилося вам бувати  у весняному лісі?

  • Кого і що  ви там бачили? Чи,можливо,чули якісь звуки?

  • Яке враження на вас справив весняний ліс?

  • Пропоную здійснити мандрівку до лісу

 https://www.youtube.com/watch?v=8FW7iD5Efd

  • Який був настрій? Про що думали?

  • Що  відчували ?

Мініхарактеристика автора

Мабуть, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала і чарує, хвилювала і хвилює людину. Шепіт голубої води, зелених дібров, дзвінкоголосий спів пташок, запах і розмаїття квітів – усе це дорога серцю, ні з чим незрівнянна природа рідного краю.Найвизначнішим поетом у змалюванні рідної природи вважається український поет М. Рильський,поет «золоте серце». У ліричних поезіях він тонко відчуває красу рідної природи, художнім словом уміє намалювати яскраву пейзажну картину.

Про цікаві факти з життя М.Рильського дізнайся тут і поясни:

  • Чому М.Рильського називали поетом «золоте серце»?

Максим Рильський БІОГРАФІЯ (скорочено)

.https://www.amazingukraine.pro/culture/czikavi-fakty-z-zhyttya-maksyma-rylskogo/

Знайомство з твором(декламування вірша у виконанні українського радіодиктора  Ігоря Мурашки) https://youtube.com/watch?v=m715S3gTNXA&feature=share

Обмін враженнями щодо прослуханого вірша

  • Опиши свій настрій, навіяний поезією М. Рильського.

  •  Що у ній викликало найсильніші емоції? Опиши їх.

 Тепер прочитай вірш самостійно

Літературне дослідження

Поміркуй над прочитаним

  • Як ліс зустрів ліричного героя?

  • Коли ліричний герой пішов до лісу ?

  • А чому саме весняний ліс обрав поет?

  • За змістом і характером зображених явищ вірш ділиться на скільки частин?

  • .У двох перших вимальовується чий образ? 

  • А  в третій  частині про що йде мова ? 

Підкреслення деталей для розкриття слухових образів:

  • За допомогою яких образів поет передає симфонію лісу,його багатоголосовий хор та чарівну пісню?

Хвилинка – цікавинка

  • Упізнай птахів за світлинами.

  • Знайдіть у вірші  влучні визначення,що “супроводжують хорову партію  цих птахів


  • Наскільки влучно автор означив «хорову партію» кожного птаха. Чи для тебе це було відкриттям?

  • Випиши в зошит  художні засоби,слухові деталі.Які почуття вони викликають?

Спостереження:художні засоби(епітети,уособлення,їхня роль)

Художні засоби,деталі

Приклади

Роль у творі

Підкреслення деталей для розкриття зорових  образів:

  • За допомогою яких образів передано рослинне багатство  і неповторність українського лісу?

  •  Що вони викликають у ліричного героя?

Хвилинка – цікавинка

  • Знайдіть у вірші слова,що “супроводжують” ці дерева

  • Чому поет висловлює думку, що «смуток білої берези дорожчий нам за радість»? Як ти розумієш цей вираз?

  • Що символізують у фольклорних творах дуб, береза, осика? Чи таке ж значення надав їм М. Рильський?

Словничок: ше͐мрання -легке шарудіння. Підбери синоніми до слова шемрання

Спостереження:художні засоби(  епітети,метафори ,уособлення,їхня роль)

Художні засоби,деталі 

Приклади

Роль у творі

  • Як ви думаєте,чому саме цих”персонажів” обрав поет для свого пейзажу?

Підкреслення деталей ,які є важливими у  ІІІ частині вірша :

  • Прочитай звернення поета так, ніби говориш зі своїм  другом.

  • З якими словами ліричний герой звертається до свого “зеленого друга”? 

  •  Який основний мотив ліричного вірша? Назви ключові  слова, які його найточніше розкривають. Чому ти вибрав/вибрала саме ці слова?

  •  Як ти розумієш епітети «земля весела», «веселе птаство», «веселі дерева».

  •  Що поет говорить про значення лісу в житті людини?

  •  Як ти вважаєш: ліс приносить людині насолоду від побаченого чи реальну користь? Як про це сказав поет?

  • Вибери найточнішу характеристику ліричного героя цього вірша: залюблений у природу, сміливий, романтичний, талановитий.

  • Чи можна ототожнити ліричного героя з поетом?

  • Назвіть сучасні загрози для світу природи.Як слід її берегти в наш час?

  • А з якими словами ти б звернувся/звернулась до природи, яка нас оточує? Чи хотілось би попросити у неї вибачення? За які свої вчинки перед природою, на твою думку, людина мала б вибачитись.

  • Знайдіть у вірші рядки,у яких утілено ідею твору.Як ви їх зрозуміли?

  Створення готового продукту:

  • Ваша творчість .Напиши есе  (6-8 речень) на тему « Як у лісі   гукнеш, так і одгукнеться.”

  • Дослідження .“Література в колі мистецтв”.За допомогою інтернету досліди, як у різних видах мистецтва — музиці, живописі, літературі — передано враження від спілкування людини з природою? Чи можна віддати першість якомусь із видів мистецтва? Свою думку аргументуй (Наприклад,музика  весни,весняний ліс 

  • https://www.youtube.com/watch?v=kGJ7ed2M2qM

          вірш М.Рильського”Розмова з другом”,

        картина Р.Свередюка “Весняний пейзаж”

  


  • Підготуйте проєкт на тему”Голоси природи мого краю”.Зверніть увагу на тварин та види дерев вашої місцевості.

  • Цифрові технології.Створіть пост для соцмереж на основі одного з рядків вірша М.Рильського( за вибором).Доберіть відповідну світлину


                       


Немає коментарів:

Дописати коментар